PROJELER

RAS LAFFAN PROJESİ KUZEY SAHASI GENİŞLETME İŞLERİ - 3
2022 - 2025

İŞVEREN İDARE


QATARGAS

İŞİN ADI


RAS LAFFAN PROJESİ KUZEY SAHASI GENİŞLETME İŞLERİ - 3

İŞİN İÇERİĞİ

Ras Laffan Projesi, Katar'ın kuzeydoğu yarımadası açıklarındaki dünyanın ilişiği bulunmayan tek ve en büyük doğalgaz sahası olan kuzey alanının genişletilmesi projesidir. Öncesinde kuzey sahası genişletme projesi olarak bilinen bu projenin Katar'ın sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) üretim kapastesini yüzde 43'lük artışla 77 milyon tondan 110 milyon tona arttırması bekleniyor. Günlük toplam üretimin 1.4 milyon varil eşdeğerinde olması tahmin edilen ve maliyeti 28 milyar dolara varabilecek olan bu projeden ilk gaz üretiminin 2025 yılı sonuna kadar başlaması bekleniyor. Proje, 2030 yılına kadar daha sürdürülebilir kalkınmayı amaç edinen 2030 Katar Ulusal Vizyonu ile uyumlu olarak devam etmektedir.

Ras Laffan projesinin bir diğer ayağı olan EPC - 3 projesinin kapsamı ana hatlarıyla gelecekte kuzey sahası güney projesi için ek olarak yapılacak iki adet LNG train yoluyla ilave propan,bütan, nafta ve yoğuşma alanı üretiminin mümkün kılınacağı sıvı depolama ve yükleme tesislerinin kapasitesini genişletme ve daha fazla artırmaktır. Bununla birlikte projenin bir başka amacı ise var olan denizaşırı üretimine destek olmak için halihazırdaki MEG depolama tesislerinin kapasitesini genişletme üzerinedir.

IRIS inşaat olarak EPC-3 projesi kapsamındaki bütün yardımcı istasyon/trafo yapılarının ve patlamaya karşı dayanıklı yapıların hem dizaynından hem de bütün mekanik elektrik tesisat ve enstrümantasyon işleri dahil anahtar teslim inşaatından sorumluyuz.

Anahtar teslim olarak yapılacak yedi yapının toplam alanı 5200 m² olup bunun 2496 m²'si patlamaya karşı dayanıklı yapılardan oluşmaktadır.

 

İŞİN YERİ


RAS LAFFAN, QATAR