PROJELER

RAS LAFFAN PROJESİ KUZEY SAHASI GENİŞLETME İŞLERİ - 4
2022 - 2025

İŞVEREN İDARE


QATARGAS

İŞİN ADI


RAS LAFFAN PROJESİ KUZEY SAHASI GENİŞLETME İŞLERİ - 4

İŞİN İÇERİĞİ

Ras Laffan projesi, Katar'ın kuzeydoğu yarımadası açıklarındaki dünyanın ilişiği bulunmayan tek ve en büyük doğalgaz sahası olan kuzey alanının genişletilmesi projesidir. Öncesinde kuzey sahası genişletme projesi olarak bilinen bu projenin Katar'ın sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) üretim kapastesini yüzde 43'lük artışla 77 milyon tondan 110 milyon tona arttırması bekleniyor. Günlük toplam üretimin 1.4 milyon varil eşdeğerinde olması tahmin edilen ve maliyeti 28 milyar dolara varabilecek olan bu projeden ilk gaz üretiminin 2025 yılı sonuna kadar başlaması bekleniyor. Proje, 2030 yılına kadar daha sürdürülebilir kalkınmayı amaç edinen 2030 Katar Ulusal Vizyonu ile uyumlu olarak devam etmektedir.

IRIS inşaat olarak alacağımız rol ile kuzey sahasının geliştirilmesi kapsamının bir diğer parçası olan EPC - 4 projesi ile, Ras Laffan endüstriyel şehrindeki LNG santralinin mevcut genişlemesinden ihracat ederek fayda ve ilerleme sağlamak için yeni sülfür işlenmesi ve yeni depolama, yükleme tesislerinin inşa edilmesinden sorumlu olacağız.

Yapılan sözleşme hem kuzey sahası güney projesinin iki ilave LNG train'ine sülfür üretimi konusunda yardımcı olabilmek hem de ilave olarak gelecek LNG Train'lerini destek olacak altyapı çalışmalarının inşasını gerçekleştirmek için ileri yönde bir gelişme maksadıyla opsiyonlar içermektedir.

Proje aynı zamanda yapılacak yeni tesislerin mevcuttaki sülfür elde etme sistemleriyle olan bağlantılarını ve bunun yanı sıra granülatörler, katı sülfür depolama, sülfür işleme ekipmanları ve yeni bir gemi yükleme sistemini de içermektedir.

IRIS inşaat olarak genel çerçevede sorumluluklarımız ve yürüteceğimiz işlerin kapsamı aşağıdaki listede yer almaktadır. Sıralanan listedeki başlıkların yanı sıra IRIS inşaat olarak anahtar teslim inşa edilecek sekiz adet, toplamda 6250 metrekare alana sahip istasyon ve kontrol yapılarının da tamamından sorumlu olacağız. 

  • Beton İşleri = 64,000 m³
  • Kalıp İşleri = 78,000 m²
  • Donatı İşleri = 4,700,000 kg.
  • Kazı İşleri = 137,000 m³
  • Dolgu İşleri = 92,000 m³
  • Alfalt ve Beton Yol Kaplaması = 65,000 m²
  • Su Yalıtım İşleri = 77,000 m²

 

İŞİN YERİ


RAS LAFFAN, QATAR