PROJELER

AL KHOR OTOYOLU TASARIM VE YAPIM PROJESİ
2016 - 2020

İŞVEREN İDARE


PUBLIC WORKS AUTHORITY (ASHGHAL)

İŞİN ADI


AL KHOR OTOYOLU TASARIM VE YAPIM PROJESİ

İŞİN İÇERİĞİ

Proje, Doha'nın kuzeyinde bulunan Al khor şehrine doğru uzanacak otoyol ve çok daha ileri bir optimizasyona tabi olan dokuz adet katlı kavşağın dizaynı ve inşasıdan oluşmakta olup bununla birlikte mevcut dört katlı kavşakların iyileştirilmesi işlerini içermektedir. Teklif edilen iyileştirme genel olarak mevcut Al Khor Sahil Yolu boyunca Lusail ile Al Khor Bypass arasındadır.

Yeni Al Khor Otoyolu 5 gidiş ve 5 geliş olmak üzere toplamda 10 şerite sahiptir. Yol, inşaatı devam etmekte olan Katar raylı sistem hattını da iç kısmında barındıran orta refüj ile birbirinden ayrılacaktır. Otoyol toplamda 33 kilometre uzunluğu ve beraberindeki 10 kavşak ile birlikte ülkenin kuzeydoğusu ile Doha arası önemli bir ulaşım ağı kurma konusunda büyük bir öneme sahip olacaktır. Yeni yol ile birlikte her iki yönde de araç kapasitesi saatte 8,000 den 20,000 gibi önemli bir seviyeye çıkacaktır. Otoyola boylu boyunca eşlik edecek 33 kilometre ve yer yer 7 metrelik genişliğe uzanan olimpik bisiklet pisti ise 29 tünel ve 5 köprünün inşası ile saatte 50 km.'ye kadar hızlara izin verecek şekilde tasarıma sahip olmasıyla uluslararası spor yarışmalarına olanak sağlayacaktır.

Al Khor Otoyolu Doha halkını tarihi şehrin dışına çıkmak ve Katar'ın doğu bölgelerinden Al khor'a uzanan şeridini tekrar inşa etmek için teşvik edecek ve bu bölgelerin gelişiminde çok önemli bir rol üstlenecektir. Proje iş ve gayrimekul alanlarında daha fazla yatırımlara kapı açmasının yanı sıra devamındaki telekominikasyon, drenaj ve diğer altyapı çalışmalarıyla tarım alanlarını da arttıracaktır.

IRIS inşaat olarak sorumluğumuz başlıca iş kalemleri aşağıdaki listede sıralandığı gibidir;

 

  • Toprak işleri,
  • Yüzey suyu drenaj işleri,
  • Elektrik ve sokak aydınlatma hatları,
  • İletişim hatları,
  • Betonarme yapılar,
  • İstinat duvarları,
  • Parke, bordür, yol kaplama işleri,
  • Betonarme alt geçit, metro, köprü ve toprakarme yapı işleri vb. 

 

İŞİN YERİ


KATAR